Niels Vandrefalk

– en teatermands CV

Skuespilleren

1965-68

Det kgl. Teaters elevskole

1968-69

Det kgl. Teater/Gruppen og Grønlandsturnéen 1969

1968-

Dramalærer, Talepædagog, Fortæller og Oplæser

1969-73

Teatergruppen Banden, København

1973-74

University of Colorado, USA, visiting professor

1974-80

Teatergruppen Møllen, Haderslev, skuespiller og teaterleder

1981-06

Teatret Vandrefalken, skuespiller og teaterleder

1996-02

Kunstnerisk leder af Storstrøms Dramacenter

2006-

Instruktøren

1968

Polytrevyen, Revolution

1973

Comedievognen, Fumlefirmaet Fixer Alt

1973-74

University of Colorado, USA, Bim Bam Busse, Arturo Ui

1979

Kaskadeteatret, Frederik

1980

Odense Teaters Værkstedsteater, Hans Egede / Ø-gruppen, Hvad ser Du?

1982

Gruppe 38, Kys Kanvassen

1983

Sønderborg, Christiern ll

1986

Dansk Blindesamfund, Blindebuk / Vordingborg, Prins Jørgen

1987

Svendborg, Jeppe På Bjerget / Udby Kro, Grundtvig Til Tjeneste, en sommerrevy

1988

Stege, Da Stavnsbåndet Brast

1990

Ruds Vedby, Esberns Hjerte

1991

 Ruds Vedby, Kattens Til Ø

1992

Stege, Kampen Om Østersøen / Præstø Frisk Mod, Antonius /

7-Kanten, Skatteøen

1993

Frederiksværk, En Sø I En Ø / Holmegaard, Skår I Glæden /

7-Kanten, Troldmanden fra Oz

1994

Finansforbundet, Hjertebanken

1995

Stege, Alverdens Mure / Bregentved, Haslev På Sporet

1997

Cirkus Charlie’s 10 års jubilæums-forestilling

1998

Grønnegades Teater, Næstved / Heksesaft, Crazy Catwalk Cabaret

1999

Grønnegaderevyen 99, Circus Crazy / Cirkusteatret, Klods Hans

2000

Samfundsind, Helvedes forgård

2001

Cirkusteatret, Kejserens nye klæder / Gisselfeld, H.C. Andersen – Den grimme Ælling

2003

Gisselfeld, I Peder Oxes fodspor

2004

Teater for Alle, Herning, Ægget og Vandpistolen

2005

Kalundborgrevyen, Esbern narres, / Gissselfeld, Andersen på Eventyr

2006

Ringsted Sommerspil, Broder Gregers

2007

Gisselfeld, Gøngehøvdingen / Kalundborg, Dækker mere end den skjuler, revy

2008

Sjælland, Det er bare sukker

2009

Sorø, Den Stundesløse / Gisselfeld, Troldtøjet

2010

Sorø, Mascaraden

2011

Sorø, Erasmus 2011 / Gisselfeld, Aladdin

2012

Sorø, Kandestøberen

2013

Sorø, Den Vægelsindede

2014

2017

 

 

 

 

Forfatteren

2009

2016

Dramatikeren

1975

Teatergruppen Møllen, Tingstedet

1979

Kaskadeteatret, Frederik

1980

Ø -gruppen, Bornholm, Hvad Ser Du?

1981

Vandrefalken, Sømand, Sømand

1982

Vandrefalken, Christiern II

1983

Vandrefalken, Dysses Eventyr / Sønderborg, Christiern II

1985

Vandrefalken, En Sjæl I Politik – Vil Du Ha´ Magt!

1986

Vandrefalken, Ilddåb / Dansk Blindesamfund, Blindebuk /

Vordingborg, PrinsJørgen

1988

Møn, Da Stavnsbåndet Brast / Vandrefalken, Hovski Snovski

1989

Vandrefalken, Her Kommer Jeg!

1990

Stevning, Als, 50 Årsdagen, DRAMA / Vandrefalken, Danmark På Spil, DRAMA

1991

Vandrefalken, Vingesus

1992

 Vandrefalken, Mestermanden

1993

Holmegaard, Skår I Glæden / Vandrefalken, Duemanden

1994

Vandrefalken, Den Rød Vide Verden, Hjertebanken

1995

Bregentved, Haslev På Sporet

1996

Vandrefalken, Andersens Kierkegaard

1997

Vandrefalken, Hans + Trine, Fuglebyen

1997

 Grønnegades Teater, Næstved, Heksesaft

1998

Vandrefalken, Drømmemanden - Den evige soldat

2000

Samfundsind, Helvedes forgård / Vandrefalken, Bedstefars fødselsdagsgave

2002

Falkereden, Nisser på næsset

2008

Holberg Teatret, Alle tiders Jeppe

2010

Holberg Teatret, Mascaraden, Far, Mor Får Børn

2011

 Holberg Teatret, Erasmus 2011

2012

Holberg Teatret, Kandestøberen

2013

Holberg Teatret, Den Vægelsindede

2014

Oversætteren

1973

 One Inch Fellow til Tommel Tom

1984

The Coarse Acting Shows til Kirsebærsøstrene, DRAMA

1987

 Hamlet til Prins Hamlet

1993

 Kirsebærsøstrene Vender Tilbage, DRAMA